Brama Młyńska – pięknym zabytkiem Stargardu

Brama Młyńska to piękna budowla architektoniczna, która w średniowieczu pełniła rolę jednej z czterech bram miasta. Brama ta, stanowi jedną z wielu ciekawych atrakcji turystycznych Stargardu.

Kiedy powstała Brama młyńska i czym się charakteryzuje?

Brama Młyńska prawdopodobnie została wybudowana w pierwszej połowie XV wieku. W latach 1240 – 1268 został wybudowany Młyn, stąd też nazwa Bramy – Młyńska.  W dzisiejszych czasach w obiekcie tym, mieści się siedziba Stargardzkiego Bractwa Rycerskiego ” GRYF”. Jednakże w ówczesnych czasach, pełniła ona funkcje kontrolne, a w pierwszej połowie XIX wieku, miał tam miejsce areszt.

Brama Młyńska, usytuowana jest nad korytem Kanału Młyńskiego . Wybudowana została z cegły i  jest dwupiętrowa . Posiada czterospadowy dach, oraz dwie wieże o ośmioboczne o wysokości 28 metrów. Posiadają strzelnicze otwory oraz  krenelaże, które są wykończeniem ścian. Na samej górze obu wież mieszczą się dwa hełmy, będące w kształcie ostrosłupów. Zwieńczone są one iglicami z kulami i gryfami.

Brama Młyńska na przestrzeni lat została kilkukrotnie zmieniana. Przez jakiś czas, około drugiej połowy XIX wieku, miała ona styl gotycki. Ostatni jej remont zakończył się w 2010 roku. Dziś jest jedną z wielu atrakcji turystycznych Stargardu, która przyciąga wielu turystów.

Czy mieliście okazję zobaczyć Bramę Młyńską w Stargardzie?