Stargardzki Panteon Gwiazd Sportu otwarty dla publiczności

Stargardzki Panteon Gwiazd Sportu, znajdujący się przy kompleksie AquaStar na ulicy Szczecińskiej 35, oficjalnie otworzył swoje drzwi dla publiczności dzisiaj. Ten panteon jest czwartym tego typu miejscem w naszym województwie, które jest dedykowane sportowcom oraz olimpijczykom. Inne podobne pamiątkowe miejsca można znaleźć w Dziwnowie, gdzie upamiętnia się największe gwiazdy sportu z całej Polski, oraz w Koszalinie i Wałczu.

W stargardzkim Panteonie Gwiazd Sportu, zlokalizowanym przy AquaStar, na sześciu totemach umieszczono nazwiska wybitnych sportowców ze Stargardu – zarówno tych, którzy wciąż są z nami, jak i tych, którzy odeszli. W sumie upamiętniono osiemnaście osób – siedemnastu mężczyzn oraz jedną kobietę, znaną lekkoatletkę Danutę Piecyk. Pomysł powstania panteonu należy do Wojciecha Makowskiego i choć pomysł ten został zrealizowany dopiero po wielu latach, nie stracił na swej znaczącej wartości.

Biogramy wyróżnionych stargardzkich sportowców zostały opracowane przez Piotra Tarnawskiego z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Przy każdej z tabliczek upamiętniających dane osoby umieszczono kod QR, który każda osoba odwiedzająca panteon może zeskanować, aby dowiedzieć się więcej o danym sportowcu. W trakcie uroczystości odsłonięto również rzeźbę przedstawiającą pływaka przygotowującego się do skoku, nawiązującą do sgraffito znajdującego się na budynku pływalni.