Pierwszy ekoprzystanek w Stargardzie: Innowacyjne rozwiązanie dla miasta inteligentnego

W mieście Stargard niedawno zainstalowano innowacyjny przystanek autobusowy, który jest pierwszym zielonym przystankiem w tym regionie. Zlokalizowany przy ulicy Czarnieckiego, obok kościoła św. Ducha, przystanek jest wyjątkowy dzięki roślinom uprawianym na jego strukturze. To inicjatywa miejscowego operatora transportu, która ma na celu zwiększenie liczby takich przystanków w przyszłości.

Ten zielony przystanek jest prekursorem nowej generacji przystanków, które są integralną częścią koncepcji Smart City – tworzenia inteligentnych miast. Biuro zarządzające Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Stargardzie tłumaczy, że zielone przystanki są korzystniejsze zarówno dla pasażerów jak i dla środowiska. Rośliny na przystankach idealnie wpasowują się w miejski krajobraz, a jednocześnie stanowią filtr powietrza, polepszając jego jakość.

Zielone przystanki nie tylko estetycznie urozmaicają miejską przestrzeń, ale także zapewniają ochronę przed słońcem osobom oczekującym na autobus. Nowoczesne wiata została wyposażona w kratkę do uprawy pnących roślin – powojnika botanicznego i winobluszczu pięciolistkowego. Wszystko to sprawia, że z tyłu i na dachu przystanku rozwija się zieleń. Dodatkowo, rośliny wytwarzają mini-ekosystemy, które mogą skrywać owady i ptaki, co dodatkowo wzbogaca biologiczną różnorodność miejskiej dżungli.