Powstanie ponad trzech tysięcy nowych obwodów wyborczych na terytorium Polski

Na terenie naszego kraju zanotowano utworzenie ponad 3000 nowych obwodów wyborczych. Ten ruch przede wszystkim ma na celu zwiększyć uczestnictwo w wyborach oraz ułatwić proces głosowania, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich.

W Kunowie, miejscowości znajdującej się w powiecie stargardzkim, również powstała nowa komisja. Wyborcy z tego obwodu podkreślają, że to rozwiązanie znacznie im ułatwia sprawy.

Jeden z mieszkańców zauważa, że to nie tylko kwestia wygody – również prestiż ich wsi wzrósł. Mówi, że wcześniej, aby zagłosować, musieli pokonywać 10-15 minut drogi rowerem, teraz sytuacja jest znacznie prostsza.

Jadwiga Witczak, która przewodzi Obwodowej Komisji Wyborczej numer 4 w Kunowie w gminie Kobylanka, mówi, że wyborcy przychodzący do nich bardzo cenią sobie to rozwiązanie. Twierdzi, że im więcej komisji tym lepiej dla procesu głosowania – przebiega on spokojniej niż wcześniej. Ludzie cały czas przychodzą, aby oddać swój głos. W ich obwodzie znajduje się tylko Kunowo – dodaje Witczak.

Proces głosowania w wyborach do parlamentu oraz w referendum trwa do godziny 21:00.