Mieszkańcy Trzebiatowa i Pęzina planują protest przeciwko fatalnemu stanowi drogi

Mieszkańcy miejscowości Trzebiatów i Pęzino, znajdujących się w gminie Stargard, mieli zamiar do końca kwietnia blokować przemierzany każdego dnia przez dziesiątki samochodów szlak, który jest w niezwykle złym stanie. Po zaledwie jednym dniu protestu, który rozpoczął się we wtorek, uzyskali zapewnienia o przeprowadzeniu remontu.

18 marca, czyli w ostatni poniedziałek, na drogę w Trzebiatowie wyniesiono flagi i transparenty. Tego samego dnia pojawiły się one również na ogrodzeniach i płotach oraz przed głównym wjazdem do wsi. Sołtys, który zainicjował zgromadzenie protestujących, podkreśla, że mieszkańcy są już na granicy wytrzymałości.

Tomasz Łyzan, sołtys i zarazem lider zgromadzenia, opisuje historię walki o przebudowę tej drogi, która trwa już od 2013 roku – a od momentu objęcia przez niego funkcji sołtysa (czyli od 5 lat) jest prowadzona z jeszcze większą intensywnością. Co roku dochodzi do prowizorycznej naprawy drogi, jednak to nie przynosi żadnych efektów – po niedługim czasie powstają kolejne dziury. Każdego roku ich ilość i wielkość rośnie. Stan drogi jest tak zły, że zagraża bezpieczeństwu zarówno kierowców, jak i przechodniów – samochody, w tym ciężarówki, muszą jeździć po chodnikach, niszcząc je i uszkadzając elewacje okolicznych domów. Mieszkańcy mają już dość tej sytuacji i zapowiedzieli blokadę drogi aż do momentu rozpoczęcia jej remontu.