Zmagania Książnicy Stargardzkiej o miano "Najlepszej biblioteki w Polsce"

W konkursie na najlepszą polską bibliotekę uczestniczy także stargardzka książnica. Nagrodą nie jest jedynie prestiżowy tytuł, ale również książki, które mogą znacznie wzbogacić istniejący zasób literatury. Decyzję o zwycięstwie wyznacza ilość głosów oddanych na konkretną bibliotekę na terenie kraju.

Inicjator plebiscytu, celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najbardziej cenionych przez czytelników bibliotek, ale i inspirowanie oraz stworzenie platformy do wymiany doświadczeń dla wszystkich polskich bibliotekarzy. Organizatorzy chcą też w trakcie głosowania promować te placówki, które szczególnie aktywnie współpracują ze swoją lokalną społecznością.

Po gruntownym remoncie Książnica Stargardzka przekształciła się w miejsce o wiele bardziej interaktywne niż tylko wypożyczalnia książek. Przykładem są liczne wydarzenia organizowane przez tę instytucję, takie jak wystawy, debaty publiczne, warsztaty przeznaczone dla dzieci i seniorów, spotkania z autorami książek, poeci i innymi ciekawymi osobistościami. W ramach cykli „Kobietą być – babskie pogaduchy w Książnicy Stargardzkiej” oraz „Poznajemy zawody”, odbywają się spotkania z różnymi postaciami. Dodatkowo, co tydzień harcerze pomagają uczniom w odrabianiu lekcji, a młode matki mają możliwość spotkać się i podzielić doświadczeniami podczas spotkań „Boboteki”. Ponadto, raz na miesiąc, członkowie Klubu Miłośników Mangi Hi No Kitsune spotykają się w Pracowni Kreatywności na wymianę poglądów. W ramach inicjatywy „Czytające Brzdące”, zarówno wolontariusze jak i bibliotekarze czytają dzieciom książeczki. To tylko niektóre z licznych projektów realizowanych przez stargardzką bibliotekę.