Wielkie święto filmowe w Ińsku

W piątek w Ińsku rozpocznie się 49. edycja Ińskiego Lata Filmowego. Ten festiwal filmowy, który jest także jedną z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w kraju, potrwa dziesięć dni i zakończy się 21 sierpnia. Filmy, koncerty, wspaniali goście to oferta Ińskiego festiwalu.

Dziesięć dni dobrego kina

Podczas trwania festiwalu do obejrzenia będzie około 80 filmów, który zostaną podzieloną na kilkanaście cykli. Filmy będą emitowane między innymi w kategoriach Najnowsze Kino Polskie, Kino Naszych Sąsiadów, czyli kino z Niemiec, Czech i Ukrainy, będą Dokumenty Świata, Bliżej Natury, ale znajdzie się również coś dla najmłodszych widzów, czyli Bajki dla dzieci.

Wspaniali goście

Każdego roku na festiwalu zjawiają się wielkie osobowości polskiego kina. W przeszłości byli to między innymi Agnieszka Holland, Jerzy Hoffman czy Krzysztof Zanussi. W tym roku w Ińsku pojawią się Lech Majewski, Sławomira Łozińska, Agnieszka Smoczyńska, Grzegorz Damięcki, Katarzyna Figura, Jowita Budnik oraz Wojciech Mecwaldowski.

Koncerty oraz wycieczki

Poza projekcjami filmów podczas festiwalu odbędą się liczne koncerty. Na tegorocznej edycji festiwalu wystąpią na przykład zespół Pogodno, Braty z Rakemna, Chango, Polski Piach czy pochodzący z Australii Lucas Laufen.

Poza tym na uczestników wydarzenia czekają poranne wycieczki po okolicach Ińska w tym Ińskim Parku Krajobrazowym, a przewodnikami będą między innymi Jacek Karczewski, Bogdan Przybyła czy Bastian Piskorski.