730-lecie kolegiaty. Kilka dni świętowania

Od środy do niedzieli Stargard będzie świętować 730- lecie kolegiaty Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata. Co miasto przygotowało dla mieszkańców na ten czas?

Program rocznicy powstania kolegiaty

W czwartek i piątek pojawią się dwie wystawy. Czwartkowa „Nasza kolegiata” jest wernisażem grafik uczniów mistrza Ryszarda Balonia z Młodzieżowego Domu Kultury, a oglądać ją będzie można w kolegiacie. W piątek w Muzeum Archeologiczno-Historycznym pojawi się wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”.

W sobotę hejnałem Stargardu, która zabrzmi w samo południe, rozpocznie się festyn. Na rynku staromiejskim będzie możliwość obejrzenia występów artystycznych zespółu wokalnego Ukraińskie Barwy & zespół taneczny i Piotra Korzeniowskiego, a po chwili przerwy także Nikoli Szkodlarskiej, Aminy Eo Khisko z grupy De Facto, chóru Cantore Gospel, Mateusza Tarkowskiego, Miłosza Krysiaka i Zuzanny Susz z MDK Stargard. Wieczorem odbędą się koncerty orkiestry dętej Big Band Stargard z DKK Stargard oraz Por Fiesta/Fuente „Flamenco”.

W niedzielę o 12:30 odbędzie się uroczysta Msza Święta, a już od 11:00 kolejne występy artystyczne. Tym razem zaprezentują się zespół muzyczny 6. Bieg, Kapela Ludowa z Łęczycy, zespół wokalny Chabry, zespół taneczny Seniority. Później usłyszymy koncerty młodzieżowej orkiestry dętej Wood & Brass Band oraz Julity Kożuszek-Borsuk, która wykona piosenki z międzywojennych kabaretów.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę będzie miał miejsce spacer śladami historii kolegiaty, a całość zakończy się Mszą Świętą w języku łacińskim, która rozpocznie się w niedzielę o godzinie 18:00.