Wykład historyczny w muzeum

W piątek w Muzeum Archeologiczno- Historycznym odbędzie się wykład zatytułowany „Kościół Mariacki- stargardzka katedra” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17:00.

Historia stargardzkiej kolegiaty

Kościół Mariacki w Stargardzie powstał już w 1242 roku. A pierwsze wspomnienie o nim pochodzi z 1248 roku z dokumentu biskupa, który przekazał miasto pod władanie księstwa pomorskiego. W latach 1388- 1500 odbywały się przebudowy kościoła, które nadały mu kształt bazyliki, znajdowało się w nim wtedy ponad 50 ołtarzy i 8 dzwonów. Do lat 70. XX wieku był zaliczany do zabytków klasy zerowej, a w 1995 uzyskał status kolegiaty, czyli kościoła niebędącego katedrą, przy którym istnieje kapituła kanoników.

Inne weekendowe wykłady

To nie jedyny wykład najbliższego weekendu. W sobotę również w muzeum o tej samej godzinie odbędzie się wykład „Burmistrzowie, sybdycy i żołnierze…, czyli opowieści o pochowanych w kościele Mariackim”, a w niedzielę „Na plebanii kościoła, czyli o początkach stargardzkiego muzealnictwa”.

Wcześniej, bo 19 sierpnia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa miała miejsce wystawa „Ecclesia Sanctae Mariae. 730 lat kościoła Mariackiego w Stargardzie”. A w minioną sobotę odbyła się rodzinna gra miejska „Stargardzian rady na odpady” oraz wycieczka „Stargard A.D. 1900 oczyma komisarza policji i autora przewodnika po mieście Otto Zucka”.