IV edycja akcji porządkowej na historycznym cmentarzu w Burzykowie organizowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

Stargardzkie Muzeum Archeologiczno-Historyczne (MAH) już po raz czwarty rozpoczyna akcję poszukiwawczą i porządkową. Wydarzenie to odbędzie się 23 marca na terenie historycznej nekropolii w Burzykowie. Inicjatywa ma na celu przywrócenie dawnego blasku cmentarza oraz jego przysposobienie do zbliżających się dni pamięci.

Historyczny cmentarz w Burzykowie, wcześniej znany jako Buslar, dzięki swojej bogatej historii, stał się obiektem zainteresowania lokalnej społeczności oraz pracowników muzeum, którzy czynnie uczestniczyli w dotychczasowych akcjach porządkowych. W ramach wcześniej przeprowadzonych działań, liczni wolontariusze przyczynili się do wykonania istotnych prac konserwatorskich i badawczych.

Cmentarz posiada nie tylko historyczne, ale i kulturalne znaczenie. Od 1952 do 1992 roku znajdował się on w obrębie największego garnizonu lotniczego Armii Radzieckiej na terenie Polski. Obecnie jest częścią Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w dzielnicy Stargard Kluczewo Lotnisko, co nadaje mu dodatkowy, symboliczny wymiar w kontekście zmian po Zimnej Wojnie.

Jakiekolwiek osoby, które chciałyby wziąć udział w akcji, proszone są o zgłoszenie swojego udziału za pomocą prywatnej wiadomości na Facebooku lub telefonicznie pod numerem: 91 578 38 35 (wew. 36). Prace koordynuje Andrzej Bierca z Działu Dokumentacji Zabytków MAH w Stargardzie. Wolontariusze zainteresowani udziałem w akcji powinni przygotować rękawice robocze oraz narzędzia ogrodnicze takie jak szpadel, łom, sekator czy sztyce saperskie.